Witwiser Witwiser

Productivity
Version: 1.0.33
Last Update: 2022-08-05

Overview

Witwiser is a Chrome extension developed by Witwiser. According to the data from Chrome web store, current version of Witwiser is 1.0.33, updated on 2022-08-05.
10,000+ users have installed this extension. 93 users have rated this extension with an average rating of 1.56.

Witwiser enables you to take assessments in a flexible way.

Witwiser is a fully automated accessibility tool. Witwiser enables you to take exams/assessments in a flexible way. You may have an excellent experience without thinking about time and location restrictions.

Witwiser is not for the institutions! Witwiser is for your comfort and flexibility. Witwiser is an easy way to digitalize evaluation processes. As an assessee, you don't need to face the assessor in person.

According to the assessment type, Witwiser needs to capture screen, webcam, web traffic, etc. Before the capturing process, Witwiser will notify you and get your approval for all these operations.

Please remember:
No one will be watching you during the session,
Your data is completely safe,
Witwiser extension is only active during the session

Better than old school methodologies:
The assessor sees you during the assessment,
The assessor may ask you to share your screen,
The assessor may direct you during the assessment, etc.

Witwiser provides a non-pressure environment for you!

Dear Test-taker,

Witwiser respects the privacy of the test takers who use our services. We do not sell or otherwise commercialize your personal data and use the data only to provide and improve our proctoring services.
To maintain the validity and integrity of the exam process, we need to collect specific data from and about you. We collect only the data that enables us to do so. Nothing more.

We understand that you are anxious during these trying times and wish to assure you that we take our responsibilities very seriously. We wouldn't be in front of you today if we were not trustworthy stewards of your personal information. We wish you good luck with your exams and continued security and health.

Regards,

Witwiser Team

Rating

1.56

93 ratings

Total Installs

10,000+

Information

Last Update

2022-08-05

Current Version

1.0.33

Size

53.94MiB

Author

Witwiser

Website

None

Category

Productivity

Latest Reviews

See More

avatar Giray Ünlü
2022-03-05

aşırı kötü bir uygulama üstelik çok kötü çalışıyor, pakistandaki yazılımcılara döner karşılığında yaptırmışlar o kadar kötü işe yaramaz leş bir uygulama

avatar Emre Candemir
2021-04-25

Yazacağınız uzantının ta evveliyatını sileyim

avatar salman al orabi
2020-11-23

تمام

avatar Doğan Can Ergün
2020-09-22

Uzaktan yapılan sınavlarda kimlik teşhisi ve devamında kopya imkanlarının takibi çok önemli. Bu iki sorunu aştığımızda yüz yüze sınavın bir artısı kalmayacak ve adil bir sınav sistemi sağlanmış olacaktır.

En adil çözüm yöntemi kişinin sınavların amacını anlaması ve kopyaya tenezzül etmemesidir. Fakat maalesef bu bilincin çok uzağındayız. Örnek vermek gerekirse; kendisinin yerine sınava girecek uzman arayan öğrencileri sosyal medyada gördükten sonra sanal sınavlarda "proctoring" teknolojilerinin önemini daha iyi anlıyorum. Teşekkürler "witwiser".

avatar Saltuk Buğra Çiftçi
2020-09-16

sınava girmeden önce bazı şeyler istiyor(mikrofona erişim falan). virtual box denen şey gerekir mi gerekmez mi bir yerde yazmıyor. meğer bazı kurumlar bu virual boxa izin vermiyormuş. yani sınavıma katılamadım. bilgilendirme eksikliği, mağduriyet